Co dělat s poškozenými bankovkami?

Když držíte v ruce bankovku, z níž chybí jen nepatrný kus, je natržená nebo roztržená, stačí, když zajdete do kterékoliv banky. Tam podle speciální mřížky zjistí, zda ji vymění okamžitě, nebo musíte jít do Národní banky.

·        Polovina chybí

Když v bance předložíte identifikovatelný a celistvý zbytek bankovky, měli byste se dočkat její výměny. Hůř pochodíte, když se vám do rukou dostane už jen zbytek bankovky. V bance nepochodíte, v Národní bance by vám ji měli vyměnit za novou, ale obvykle ne na počkání.
Napište žádost a přesně popište, co se stalo. Do stručného popisu nezapomeňte uvést kromě popisu situace během níž se bankovka znehodnotila i své jméno, úplnou adresu a číslo účtu, aby vám za ni mohli po posouzení vyplatit náhradu. Poškozené peníze vložte před reklamací vložit do obalu, aby se ještě více nezničily. Nikdy je neslepujte!
peníze v kapse

·        Vyprané peníze

Když jste peníze vyprali v pračce i s prádlem, asi s nimi v obchodě nezaplatíte, neboť bankovky mohou ztratit barvu a připomínat dokonce padělek. Vysušte je! Když se až příliš liší od ostatních, na okamžitou výměnu zapomeňte, neboť k takovým penězům přistupují jako k podezřelým. Pošlou je na ověření do Národní banky a vám nezbývá než jen čekat, jak dopadne posudek.

·        Prázdninové pozůstatky

Našli jste v šuplíku nebo v kufru zbytky kapesního z poslední dovolené? Vyměnit špinavé, roztrhané a poškozené bankovky v cizí měně je téměř nemožné. Banky tuto službu obvykle neposkytují. Pokud ano, zaplatíte 5 až 10procentní poplatek z nominální hodnoty bankovky.
vějíř z eurovek

·        Práce pro policii

S výměnou bankovky za novou rozhodne nepočítejte, pokud se vám do rukou dostal padělek. V našich končinách se sice "na koleně" dělané peníze dostanou do oběhu jen zřídka, ale znáte to, čert nikdy nespí. Falešné bankovky patří do rukou policie. Když tedy natrefíte na padělek, okamžitě do oznamte na policii a předejte ho! Bohužel nečekejte, že vám ho někdo vymění za pravou bankovku. Pokud se rozhodnete raději se falešných bankovek zbavit a podstrčit je prodavači v přítmí novinového stánku či v malém obchodě s potravinami, můžete se stát spoluviníkem stejně jako padělatel. Pozor, může vám pak hrozit vězení od dvou do deseti let!