Interiér v jednom stylu – Dáte přednost moderně, jemnému severskému stylu nebo rustikálnímu?


Zařizujete si novou domácnost? Vždy mějte předem rozmyšleno, do jakého stylu svůj interiér budete ladit. Držte se pak základních pravidel a nic nezkazíte!

Interiér v jednom stylu – Dáte přednost moderně, jemnému severskému stylu nebo rustikálnímu?

Když zařizujete interiér, již předem byste měli vědět, do jakého stylu jej chcete sladit. Často totiž pořizujeme věci a nábytek jen podle toho, co se nám líbí, nepřemýšlíme však nad tím, jak se k sobě jednotlivé materiály či vzory hodí a tak snadno mícháme hned několik různých stylů dohromady. Stane se to každému, není to ostuda, ovšem pokud chcete mít opravdu krásný a stylový interiér, držte se vždy jen jednoho směru. Do obliby v posledních letech vešel velmi jednoduchý a přitom výrazný severský styl, vrací se ale i retro styly a v neposlední řadě styl rustikální, který nám připomíná přírodu, venkov a navozuje neuvěřitelnou pohodu. Moderní věci a materiály ale rustikálnímu stylu příliš nesvědčí, míchání stylů je doslova zakázáno.

interiér v přírodním duchu

Proč právě rustikální styl?

Rustikální styl charakterizuje zejména dřevo, všechny přírodní materiály a ty by měly být úplně všude. Takže v domácnosti by neměly být žádné umělé materiály a to se týká i textilií nebo ložního prádla a třeba i ručníků. Dřevo se dá dobře kombinovat s kovem, kamenem, ale pozor, vždy by mělo dřevo být na prvním místě a mělo by jít nejvíce vidět. Co se týče barev, vzpomeňte si na dětství, na chaloupku na venkově. Tam se můžete inspirovat. Povoleny jsou kytičky, kostičky, i výraznější barvy, ovšem ne ty úplně neonové či pastelové. Rustikální styl, to je zkrátka návrat do minulosti, návrat na klasický venkov, návrat k babičce do světnice.

jednoduchý rustikální lustr

Jak vybírat nábytek i doplňky

Masivní dřevo, to by mělo převažovat, k němu je ale potřeba vybrat i adekvátní doplňky. Jakmile sáhnete vedle, můžete všechno jen zbytečně překombinovat, můžete zcela z daného stylu vyklouznout. Všechno by tak mělo být klasické, z kvalitního přírodního materiálu a na to myslete i při výběru osvětlení. Rustikální lustr se bude hodit do obývacího pokoje, do kuchyně i do ložnice. Dbejte na to, aby si zachoval lustr svůj tradiční vzhled s matným stínidlem.

O zbytek se postarají další detaily, svíčky, drobná světýlka a třeba i přírodní dekorace a květiny.