7 nepravdivých vět, které se říkají o bezdětných ženách

V dnešní době už nejsou ženy, které se dobrovolně pro bezdětnost rozhodnou, nijak ojedinělé, a často se už ani nesetkají s negativními komentáři jiných lidí. Bohužel se stále děje i pravý opak, a najdou se lidé, kteří toto rozhodnutí neváhají napadat, odsuzovat nebo shazovat. A to občas pomocí úplných nesmyslů:
dívka na autě a pes

  1. „Ještě si to stoprocentně rozmyslí, neví, co chce.“

Ano, možné to je. Priority se v některých případech opravdu s časem mění. Ale ve spoustě případů se nezmění nikdy. Pohled druhé osoby na to, zda dítě mít, se může změnit stejně rychle, jako ten Váš.

  1. „Neumí si sehnat chlapa.“

Z podivných důvodů si lidé mají hojně tendence myslet, že rozhodnutí nemít dítě je pouze promyšlená zástěrka pro to, že žena po dítěti touží, ale nenašla si muže, který by byl schopen ji zabezpečit a o dítě se starat. Toto tvrzení ale spolehlivě vyvrací počet dobrovolně bezdětných párů, které spolu šťastně žijí často i do konce života.
silueta dívky

  1. „Nemá toho pravého.“

Tyto poznámky se bohužel obvykle pojí s názorem, že děti prostě k ženě patří, a proto je musí mít každá. Pokud nemá, je podle takových problém vždy buď v dotyčné, nebo v partnerovi. To, že největší chyba je ve výchozí premise, některým lidem nikdy nevysvětlíte.

  1. „Kdo se o ni bude ve stáří starat?“

Stejná otázka ale platí i pro dětného zvědavce. Děti nemají žádnou zákonnou povinnost věnovat svůj čas starým rodičům, proto mít dítě automaticky neznamená šťastnou rodinu a kupu vnoučat. Nemluvě o tom, že pořizovat si dítě jen a pouze z tohoto důvodu je čisté sobectví.

  1. „Je sobecká a záleží jí jen na vzhledu.“

Každý člověk má právo si svobodně rozmyslet, co chce a nechce. Pokud Vás zajímá motivace dané osoby k tomu a onomu rozhodnutí, zkuste se zeptat. Ale bez debaty někoho odsuzovat, když k rozhodnutí může mít spoustu (mimo jiné i zdravotních) důvodů, rozhodně nikoho nešlechtí.

  1. „Dítě mít nemůže, a tak si hraje na silnou.“

K tomuto rozhodnutí sice zdravotní důvody vést mohou, ale vůbec nemusejí být zredukovány na jednoduché „nemůže“. Za všechny vezměme případy lidí, jejichž dítě by trpělo závažnými dědičnými onemocněními nebo poruchami.

  1. „Určitě toho bude litovat.“

Nikdo neví, co bude za několik let. Může a nemusí. Je spousta příběhů žen s jedním i druhým koncem, stejně jako i těch případů, kdy dotyčné litovaly rozhodnutí dítě mít.