Rozdíly mezi klasickou a americkou hypotékou

Klasickou hypotéku asi není zapotřebí nijak dlouze představovat, je produktem řady bank a zkušenost s ní má každý druhý Čech. Jak je tomu ale v případě americké hypotéky, která je pro mnohé stále velkou neznámou? Pojďme si představit základní rozdíly, které tyto dva typy hypotečních úvěrů odlišují. Znáte je všechny?

Účelovost

Hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, kterým řada lidí financuje vlastní bydlení. Jelikož se jedná o účelový úvěr, peníze z něho je možné čerpat jen za účelem předem stanoveným bankou. Čerpání úvěru je také zapotřebí doložit pomocí potřebných dokumentů, faktur a účtenek. Pokud by tak dlužník neučinil, mohlo by to pro něho mít nedozírné následky.

klíče od domu

Americká hypotéka je v tomto ohledu o poznání benevolentnější a dlužník nemusí dokládat, na co peníze z úvěru byly požity. Mnoho lidí také volí variantu americké hypotéky v případě, kdy jim řemeslníci přislíbí lepší cenu při platbě na ruku. Americká hypotéka tak představuje velmi výhodné financování životních plánů a cílů, které by se bez požadovaných finančních prostředků možná nikdy neuskutečnily.

Úroková sazby

Klasická hypotéka na bydlení i díky své účelovosti nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbu, která je v současné době jen něco málo přes 1,5%. Americká hypotéka je už na tom o poznání hůře, zde je roční úrok asi dvojnásobný. I přesto ovšem nabízí příhodnější variantu než dlouhodobé spotřebitelské úvěry, kde se úroková sazba pohybuje kolem 11%.

čtení smlouvy

Krom velkých bankovních domů přichází pomalu ale jistě s hypotečními úvěry i nebankovní společnosti. Nebankovní americká hypotéka je skvělým řešením pro žadatele, kterým banky odmítly půjčit. Ty jsou totiž v případě schvalování úvěrů o poznání benevolentnější a povětšinou cílí právě na žadatele se špatnou platební morálkou nebo nedostatečným příjmem. Nezapomínejte však, že i zde je zapotřebí ke schválení hypotéky zástava nemovitosti.