Tipy na založení trávníku


1.       Zrušení stávajícího trávníku


Abychom docílili krásného zeleného koberce musíme starý trávník zrušit. Na malé plochy vám stačí obyčejný rýč, kterým zeminu otočíme a vyndáte nežádoucí plevel. Necháme tak odpočinout cca 3 dny abychom viděli, zda jsme vyplenili správně. Pokud máte plochu větší, můžete si zapůjčit větší stroj travní slupovač. S ním sejmete vrstvu stávající trávy, kterou pak můžete využít třeba do kompostu. Po tomto zákroku je nutné nechat plochu odpočinout alespoň dva týdny, aby se nám ukázalo, zda jsme se zbavily plevele, který by nám rušil nový trávník.
noha na vidlích


2.       Příprava a rovnání terénu


Starý trávník máme zrušený, odpočinutý terén a je na čase si ho pořádně srovnat. Nikdo nechce mít na zahradě hrboly a různé nerovnosti. Použijeme proto na menší plochu železné hrabičky, větší plocha není potřeba rovnat, když jste použily travní slupovač. Pokud máte nerovný terén u nového baráčku, nebo přecházíte z pole na trávník je potřeba použít mechanické srovnávače a srovnat novou zahradu do roviny. To je opravdu důležité pro další údržbu. Když máme srovnáno, můžeme přejít k setí.
sekačka na trávu


  1. Setí


Pro každou zeminu jsou různé druhy osiv. Také záleží na tom, jaký trávník si přejeme a podle toho si substrát koupíme. Ten smícháme s trochou písku, aby se nám lépe sel. Můžeme také použít jinou zeminu nebo pokud máme kompost tak ten, slouží rovnou také jako hnojivo. Nejlepší je ještě, když hráběmi lehce zapracujeme semínka do zeminy. Zabráníme tím ptákům, aby nám osivo vyzobaly a lépe zaklíčí.
voda z hadice


4.       Péče


 


Samotná péče není nijak složitá, ale nemůžeme jí zanedbávat. Důležité je si pořídit travní hnojivo, které dodá vašemu trávníku ty správné živiny, který potom dobře a rychle poroste.  Jakmile tráva trochu vyroste musíme zkontrolovat, jak jsme zaseli a popřípadě ještě dosít, abychom se vyvarovaly řídkého a nezasetého, zeleného koberce. Ale pozor, když přesejeme je to horší, než když nedosejeme.


 


5.       Zavlažování


 


Další, a poslední důležitou součástí je zavlažování, aby nám semínka, která klíčí nezaschla. Musíme dbát na rovnoměrné zalívání, aby se nám semínka nevyplavovala.


 


Tak s chutí do toho, teď budete na svůj trávník patřičně pyšní. Založení trávníku není zas tak složité, že?