Máte problémy se spánkem? Možná za to může modré světlo

Stává se vám čím dál častěji, že se ráno probudíte, a cítíte se snad ještě více unavení, než když jste odcházeli spát? Říkáte si, jak je to možné? Důvodů může být samozřejmě hned několik. Nekvalitní spánek mohou mít na svědomí vnitřní faktory, jako je dlouhodobý stres, psychické onemocnění nebo i fyzické nemoci. Ale častěji se zjistí, že na váš spánek mají negativní vliv vnější faktory.

modré světlo

Co to jsou vnější faktory? Jedná se o vliv okolního prostředí, v kterém trávíte čas. Na váš spánek může mít vliv třeba nesprávná teplota v místnosti kde spíte, špatná kvalita vzduchu, nekvalitní matrace či polštář nebo prostředí, kde nemáte potřebný klid k tomu, aby jste si dostatečně odpočinuli.

V souvislosti s rozvojem moderních technologií ale u spousty lidí lékaři nakonec přijdou na to, že za jejich problémem stojí takzvané modré světlo. Co to je? Modré světlo vyzařují obrazovky našich televizorů, mobilů, počítačů, notebooků. Také září z umělého osvětlení. A v tom je kámen úrazu. Modré světlo dává vašemu mozku signál, že má být bdělý, že se ještě nechystáte spát. Mozek se tedy nepřepne do režimu, kdy je připraven odpočívat, ale zůstává stále ve střehu.

počítač

Pokud jste tedy zvyklí před usnutím projíždět sociální sítě, dívat se na různá videa nebo koukat na televizi, váš mozek nemá čas se připravit na spánek. Může to být tedy důvod, proč se ráno budíte unavení. Díky modrému světlu není váš spánek tak kvalitní.

Jak proti tomu bojovat? Pokuste se alespoň dvě hodiny před spaním omezit přísun modrého světla. Nepracujte na počítači, snažte se eliminovat koukání do vašeho telefonu a místo televize si třeba přečtěte nějakou dobrou knížku nebo časopis. Televizi byste v ložnici neměli mít vůbec. Nechte ji raději v obýváku. Pokud tyto režimové opatření ale nemůžete z různých důvodů dodržovat, pořiďte si alespoň brýle pohlcující modré světlo. Tyto brýle jsou velmi pohodlné na nošení a pokud se skrze ně budete dívat do elektronických obrazovek, omezí přísun modrého světla a vám se bude zase dobře spát.