Taneční boty sneakers pro muže a ženy

Taneční obuv sneakers je součástí vybavení každého freestyle tanečníka a využívá se i pro trénink variací latinsko-amerických tanců, anebo pro sportovní aktivity typu aerobiku a silových či aerobních fitness cvičení. Je konstrukčně upravena tak, aby plnila svůj účel při zvýšené zátěži na chodidla v průběhu sportovní činnosti. Lze ji využít v některém případě i jako běžeckou obuv pro lehké terény.
Základ tvoří specifický tvar podrážky. Ta je totiž vyrobena s prohlubní uprostřed, kdy noha dopadá na podložku pouze na patě a v přední části prstních kloubů. Tím se výrazně liší od běžné sportovní či běžecké obuvi. Některé modely mají patní část odpruženou díky zalisovanému vzduchovému polštáři.
tanečníci breakdance
Obecně dělíme taneční boty sneakersna klasické modely s vyšší podrážkou a měkkou patou, která dokáže tlumit nárazy u skoků a dopadů z větší výšky a na tzv. typy jazz s nízkou podrážkou, která je více členěna, aby byla ohebnější.
Materiál usně bývá zpravidla pevná, na dotek příjemná kůže v kombinaci se síťovinou, plastovou výstelkou a tenkou semišovou kůží. Podle tvaru chodidla se obuv dále rozlišuje na pánskou, dámskou a dětskou.
hiphop tanec

Rozdíly v anatomickém provedení pánských, dámských a dětských bot

Dětské obutí především dbá na růst končetin a jejich vývoj, měly by být citlivě navržené, aby ulevily vazivu a kloubní výstelce kotníků a kolen a jejich konstrukce usnadňuje pohyb na různorodém tanečním povrchu.
Pánská obuv je ve srovnání s dámskou ve své konstrukci poněkud odlišná a přihlíží k rozdílnému tvaru chodidla muže a ženy. Muži mají jinou stavbu těla, více svalové hmoty a chodidlo je přizpůsobeno těmto okolnostem zejména robustnější a širší patou. Některé typy obutí sneakers jsou však unisex – univerzální pro muže i ženy, jde zpravidla o boty pro taneční aerobní variabilní trénink zumbu a pro některé lehčí formy tance.