Zima? Ideální čas začít s běháním!

Pokud se zeptáte někoho, kdo s oblibou pravidelně nazouvá běžecké boty, odpoví vám vždy stejně: Nejlepší roční období na běhání je zima. A to platí dvojnásob, pokud s během chcete teprve začít. Je však důležité pořídit si kvalitní oblečení, které vás i v nepříznivém počasí spolehlivě zahřeje.

protahování nohou

Důvod přitom není nikterak převratný, jakmile si totiž zvyknete vybíhat každý den do úplné tmy a mrazu, později vás už nic nepřekvapí. Jakmile se skutečně odhodláte a s určitou pravidelností budete vybíhat, jistě zdánlivě brzo zjistíte, že běhání na podzim je lepší z jednoho jediného důvodu, zkrátka vám při běhu není takové horko.

Správné oblečení, které ochrání a zahřeje

Přesto je však zimní počasí nevyzpytatelné a z tohoto důvodu je zapotřebí vybrat to správné oblečení. Jednou z nejčastějších chyb, které se dopouští většina začátečníků, je výběr nevhodného počasí. Počasí nás dokáže totiž velmi snadno přelstít. Člověk se nabalí jako pumpa a už po pár set metrech je propocený tak, že by se voda dala ždímat. Výsledkem je prochladnutí a nachladnutí. To není zrovna ten nejlepší start, který by vás měl u běhání udržet.

běh v zimě

Není špatné počasí, ale špatně oblečeného běžce. Běhat se dá v zimě, stejně dobře jako v létě, ale je k tomu zapotřebí trochu více oblečení…toho správného. V zimě bychom se měli obléknout do tří vrstev. Spodní vrstva tzn. funkční, by měla odvádět vodu pryč od těla. V případě, kdy se zpotíte, vás udrží hezky v teple. Kalhoty a tričko craft jsou skvělou volbou a jistě si z nepřeberné nabídky jejich funkčního oblečení vyberete.

Nejsvrchnější vrstva je variabilní a odvíjí se od teploty a počasí venku. Někdo nedá dopustit na lehkou bundu, jinému se lépe běhá s vestou. Je však podstatné, aby třetí vrstva spolehlivě chránila běžce před větrem. Ani v těch nejsilnějších mrazech neoblékejte péřovku, při běhu se velmi rychle zahřejete a teplá bunda by posléze byla spíše na obtíž.